130 jaar film in Den Haag: Cineac

0

1h45

Documentary / Dutch

Release date : 30 Jul 2026

Nog even snel een sigaretje voordat ze naar binnen zouden gaan, of misschien snakten deze drie jongemannen wel naar een nicotineshot omdat ze het een uurtje, gedurende een hele voorstelling, zonder hadden moeten doen. "Een reis om de wereld in 50 minuten" was de slogan van de Cineac (Ciné-Actualité) journaalbioscopen.
In Den Haag kon men sinds september 1935 zo'n theater, dat zich onderscheidde door een informatieve programmering, vinden aan het prestigieuze Buitenhof. Korte tijd - tussen december 1936 en juli 1937 - had de Residentie zelfs de eer om de enige stad in het land te zijn met twéé Cineac-bioscopen: wegens het grote succes van Cineac was ook Savoy aan de Lange Poten tot journaalbioscoop omgetoverd. Maar dat bleek te optimistisch: Cineac aan het Buitenhof was ver uit de publieksfavoriet. Decennialang gingen nieuwsgierigen hierheen voor indringende beelden bij het nieuws dat men eventueel al via de radio-omroep had gehoord.
Wie tegenwoordig de indrukwekkende gevel van Pathé Buitenhof passeert, kan, op dit moment tussen de steigers door, nog altijd in gouden letters ‘Restaurant Des Deux Villes’ zien staan. Het pand ademt historie: van een statig logement van de steden Enkhuizen en Alkmaar tijdens de Republiek tot exclusief hotel-restaurant. Maar voor generaties Hagenaars is deze plek vooral verbonden met de Cineac, de iconische journaalbioscoop die op 27 september 1935 haar deuren opende met een spectaculaire belofte: “Een reis om de wereld in vijftig minuten.”

Pathé Buitenhof is de enige Haagse bioscoop die nog als bioscoop in functie is, en dat al meer dan 90 jaar. Deze lezing door Elisa Mutsaers, met veel foto’s en bewegende beelden, relevante informatie en aansprekende anekdotes neemt u mee in de bioscoopgeschiedenis van het pand aan het Buitenhof 20.
Infos, trailers & details

130 jaar film in Den Haag: Cineac

Search for sessions

No cinema?

Choose a cinema near you!